Praca

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy – jakie formalności są z tym związane?

pracownik z Ukrainy

Ukraińcy uchodzą za osoby pracowite i sumienne. Nic w tym dziwnego – większość z nich przyjechała przecież do Polski w celach zarobkowych, a nie dla przyjemności. Zalety wynikające z zatrudniania pracowników z Ukrainy poznało i doceniło już wielu polskich przedsiębiorców, a kolejni zamierzają przyjąć do swojej firmy tak chwalonych pracowników zza wschodniej granicy.

Pracownicy z Ukrainy

Poszukiwanie odpowiedniego kandydata z Ukrainy wcale nie musi odbywać się zagranicą. W Polsce przebywa nadal sporo obywateli Ukrainy poszukujących na własną rękę pracy w naszym kraju. Właśnie dlatego może wystarczyć standardowa rekrutacja, aby wśród kandydatów znaleźli się także Ukraińcy. Po znalezieniu osoby, która może sprawdzić się w pracy w Twojej firmie, pozostaje załatwienie kwestii formalnych związanych z zatrudnieniem. Zanim pójdziesz do urzędu, przygotuj sobie umowy i regulaminu pracy w języku ukraińskim lub/i angielskim. Musisz bowiem zadbać o to, aby między Tobą, a pracownikiem nie doszło do żadnych niepotrzebnych nieporozumień.

Uproszczone procedury dla pracowników z Ukrainy

Ukraina nie jest co prawda w Unii, ale zatrudnianie pracowników z Ukrainy nie jest wcale nazbyt skomplikowane. Wszystko za sprawą uproszczonych procedur, które dotyczą nie tylko Ukraińców, ale także obywateli Rosji, Gruzji, Białorusi, Mołdawii i Armenii. Aby zatrudniać do pracy obywatela Ukrainy wystarczy udać się do podległego Powiatowego Urzędu Pracy i złożyć oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Wzór takiego dokumentu znajdziesz w Internecie, ale także powinien być dostępny w Twoim urzędzie. Musisz wiedzieć, że w ten sposób możesz zatrudnić Ukraińca na 6 miesięcy w roku.

Dopełniwszy urzędowych formalności pozostaje Ci zatrudnienie pracownika, przygotowanie umowy oraz niezbędnych dokumentów, zgłoszenie go do ZUS-u, przeszkolenie w ramach BHP, wysłanie na badania lekarskie… Generalnie musisz załatwić wszystkie sprawy wymagane prawem pracy. Jest też inna droga.

Outsourcing pracowników

Jeśli potrzebujesz pracowników z Ukrainy, możesz iść na skróty, co wcale nie oznacza gorszego rozwiązania. Wręcz przeciwnie. Coraz więcej firm wybiera outsourcing pracowników z agencją Conquro, jako genialną alternatywę dla standardowego zatrudniania. Co zyskujesz przy współpracy z agencją outsourcingową? Przede wszystkim przestajesz być faktycznym pracodawcą, ponieważ staje się nim wspomniana agencja i to na nią spadają wszystkie obowiązki i formalności, o którym mowa w Kodeksie Pracy.

Rolą agencji jest zatem znalezienie odpowiedniego kandydata do pracy, a zatem cały proces rekrutacyjny. W umowie określisz Twoje oczekiwania i zakres kompetencji, jakie powinna posiadać osoba na wskazanym przez Ciebie stanowisku. Ponadto to agencja martwi się o wszelkie tłumaczenia, oświadczenia, umowy o pracę, badania lekarskie czy zgłoszenie do ZUS-u. Ty za to w bezpieczny i wygodny sposób pozyskujesz nowego pracownika i nie martwisz się o całą resztę. Co więcej, jeśli Twój kandydat nie sprawdzi się w swojej roli, wówczas agencja zapewni Ci kolejnego kandydata w możliwie krótkim czasie. Brzmi dobrze? Zdecydowanie tak!

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *