Praca

Praca siedząca a zdrowie – w jaki sposób nie zasiedzieć się za biurkiem

praca siedząca a zdrowie

Zwiększone ryzyko żylaków, zwyrodnień kręgosłupa osteoporozy, czy zatorowości płucnej, to tylko niektóre skutki, jakie niesie ze sobą siedzący tryb życia. Lekarze nie pozostawiają złudzeń – brak ruchu prowadzi do wielu groźnych, niekiedy śmiertelnych chorób. Ratunkiem jest rozpoczęcie ćwiczeń, najlepiej pod okiem profesjonalisty.

Choroby wynikające z siedzącej pracy

Dolegliwości bólowe ze strony głowy i kręgosłupa to objawy, które pojawiają się dość szybko. Siedząca praca z czasem prowadzi też do wystąpienia wad postawy i zwyrodnień kręgosłupa. Obciążone zostają stawy, mniejszą ruchomość wykazują barki i biodra. Do tego dochodzą uciążliwe zawroty głowy.

Z czasem rozwinąć się może również osteoporoza. O ile przy atywnym trybie życia zmniejsza się ryzyko demineralizacji kości, o tyle przy braku ruchu, zaburzone jest tworzenie nowej tkanki kostnej. Naukowcy zauważają, że już po 2 tygodniach od zmniejszenia aktywności fizycznej wzrasta poziom tkanki tłuszczowej, spada masa mięśni szkieletowych, zmniejsza się wydolność oddechowa i sprawność fizyczna. Jeśli sytuacja taka utrzymuje się dłużej, zmiany w składzie ciała mogą mieć poważne konsekwencje.

Wielogodzinne siedzenie nie sprzyja także przepływowi limfy i krwi. Prowadzi to z jednej strony do defektów estetycznych, jak odkładająca się tkanka tłuszczowa i cellulit, z drugiej do poważnych chorób. Przy braku ruchu krew nie może sprawnie przepływać przez ciało. Pierwszym problemem jest zazwyczaj puchnięcie nóg i stóp. Z czasem rozwijają się żylaki, a także zakrzepy. Te ostatnie mogą skutkować zawałem, udarem, a także zatorowością płucną.

Brak ruchu to także zwiększone ryzyko otyłości.

Stąd już krótka droga do rozwoju chorób metabolicznych, jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.

Do tego rozleniwienie dotyka mięśni jamy brzusznej. Mechanizmy warunkujące odruch wypróżniania działają coraz gorzej, co prowadzi do zaparć. Bolesne i nieregularne wypróżnianie skutkuje gorszym samopoczuciem, zanieczyszczeniem organizmu toksynami i stanami zapalnymi jelit. Nieprzyjemną konsekwencją długotrwałego siedzenia są także hemoroidy. Wstydliwym i bolesnym problemom można przeciwdziałać odpowiednią dietą  i odrobiną ruchu. 

Ogromnym problemem naszych czasów są nowotwory. Jak dowiodły badania naukowe, ryzyko śmierci z powodu raka zwiększa się w przypadku osób, które prowadzą siedzący tryb życia i rzadko podejmują wzmożoną aktywność fizyczną. Ta prawidłowość jest szczególnie widoczna w przypadku raka jelita grubego, piersi i jelita grubego. Niektóre badania mówią też o zwiększonym ryzyku nowotworu jajnika, płuc, prostaty, nerek i żołądka. 

Ograniczona aktywność fizyczna ma wpływ także na psychikę. Pogarsza samopoczucie, zwiększa poziom stresu, podnosi ryzyko stanów lękowych i depresji. 

Regularne ćwiczenia wsparciem dla ciała i ducha 

Siedząca praca i dojazdy do pracy sprawiają, że wielu ludzi spędza dziennie nawet 11 godzin bez większego ruchu. Jeśli doliczyć do tego wieczory spędzone przed telewizorem i sen, czasu na aktywność fizyczną pozostaje niewiele. Taki styl życia zwiększa ryzyko zawału o 54 procent, a śmierci przed 50 rokiem życia o 40 procent. Te niepokojące statystyki pokazują, że o zdrowie i ruch trzeba zawalczyć.

Chcąc dobrze wykorzystać wolny czas i zadbać o zdrowie, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Trener personalny Mateusz Kępski dopasuje rodzaj i częstotliwość ćwiczeń do warunków fizycznych i kondycji, zadba też o bezpieczeństwo ćwiczeń i odpowiednią technikę ich wykonania. Dzięki opiece trenera można efektywniej wykorzystać godziny na siłowni, co jest szczególnie istotne dla osób, które mogą poświęcić na ćwiczenia niewiele czasu. 

W sytuacji, gdy ktoś woli ćwiczyć w domu, lub korzystać z siłowni, która nie oferuje wsparcia trenerów, warto skorzystać z opcji, jaką są treningi personalne online. Dzięki tej formie kontaktu z trenerem można w szybki sposób uzyskać indywidualny plan treningowy, zniwelować ryzyko kontuzji, uzyskać zadowalające rezultaty utraty tkanki tłuszczowej i zadbać o zdrowie. Dodatkowo wsparcie trenera personalnego online stanowi motywację do regularnych ćwiczeń.

Siedząca praca i brak aktywności fizycznej mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Receptą na te problemy jest podjęcie aktywności fizycznej pod okiem trenera personalnego lub w ramach treningów personalnych online. 

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *