Praca

Elektroniczne zwolnienia lekarskie – od kiedy?

elektroniczne zwolnienia lekarskie

Informatyzacja jest coraz bardziej powszechna. Także Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło taki projekt. W planach jest możliwość wystawiania elektronicznych recept, skierowań, a nawet elektroniczny dostęp do kart pacjentów. Najbardziej zaawansowany jest jednak proces wystawiania zwolnień lekarskich. Już niedługo tylko taka forma będzie obowiązywać.

Od kiedy elektroniczne zwolnienia lekarskie będą obowiązywać?

Lekarze mają możliwość wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich już od początku 2016 roku. Jednak w początkowym okresie były one bardzo mało popularne. Ministerstwo Zdrowia wskazywało, że przejście wyłącznie na elektroniczną formę L4 będzie miało miejsce od początku lipca 2018 roku. Co więcej, miała to być data nieodwołalna. Jednak ze strony środowisk lekarskich napływały informacje o braku przygotowania- lekarze i przychodnie muszą posiadać odpowiedni sprzęt, oprogramowanie i certyfikaty. Dlatego ostatecznie Ministerstwo Zdrowia ustaliło, że wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie będą obowiązywać od 1 grudnia 2018 roku. Wszystko wskazuje na to, że tym razem ta data będzie ostateczna.

Jak działają elektroniczne zwolnienia lekarskie?

Zwolnienia lekarskie elektroniczne będą docierały do pracodawcy za pośrednictwem ZUS. Lekarz wystawia elektroniczne zwolnienie czyli e-ZLA i podpisuje specjalnym certyfikatem ( może to być certyfikat z ZUS, kwalifikowany certyfikat lub profil zaufany ePUAP). Dopiero ZUS udostępnia e-ZLA pracodawcy na jego profilu na PUE ZUS (nie później niż dzień po otrzymaniu tzw. L4). Co ważne e-ZLA które zobaczy pracodawca nie zawiera numeru statystycznego choroby. Pracownik też może sobaczyć swoje zwolnienie, o ile posiada profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.

Elektroniczne L4 i co dalej?

Ministerstwo Zdrowia nie poprzestaje na wprowadzeniu jedynie tego elementu elektronicznej służby zdrowia. W 2020 roku planowane jest wprowadzenie e-recept, w 2021 e-skierowania, a od 2022 roku elektronicznie ma być dostępny pełen obieg dokumentacji medycznej. Z powyższych elementów najbardziej zaawansowane są prace nad e-receptami, w połowie 2018 roku były już nawet prowadzone pierwsze programy pilotażowe.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *