Finanse

Kalkulator kredytowy – czy opłaca się z niego korzystać?

Kalkulator finansowy

Planujesz zaciągnąć kredyt online? Bez względu na to, czy pieniądze są Ci potrzebne na niespodziewane wydatki, czy na zakup nieruchomości, wybór oferty należy dobrze przemyśleć. W dobie internetu masz dostęp do instrumentów, które ułatwiają znalezienie najlepszego produktu bankowego. Jednym z popularniejszych narzędzi jest kalkulator kredytowy – gotówkowy oraz hipoteczny. Czego się dowiesz dzięki jego wykorzystaniu? Jak prawidłowo go używać? Czy kalkulacja kredytu gotówkowego w ten sposób będzie wiarygodna? Odpowiedzi na te oraz inne pytania udzielamy w dalszej części artykułu. Zobacz, czy kalkulator kredytów jest instrumentem wartym Twojej uwagi!

Czym jest kalkulator kredytowy i jak działa?

W najprostszym ujęciu to przejrzyste oprogramowanie, które zostało stworzone z myślą o kredytobiorcach. Można je znaleźć w internecie – na portalach związanych z usługami bankowymi oraz na stronach banków. Korzystanie z tego instrumentu jest niezwykle intuicyjne. Użytkownik wypełnia kolejno szczegółowo opisane pola, dzięki czemu finalnie otrzymuje kalkulację ułatwiającą wyselekcjonowanie dobrych ofert kredytowych.

Co wcześniej trzeba wiedzieć?

Zestawienia danych, jakie musisz przedstawić, uzależnione są od rodzaju instrumentu, z którego chcesz skorzystać. Kalkulator kredytu gotówkowego bądź hipotecznego wymaga od Ciebie podania:

  • kwoty zobowiązania – sumy, jaką chcesz uzyskać od banku,
  • okresu kredytowania – liczby miesięcy, w czasie których chcesz spłacać raty,
  • oprocentowania – wartości procentowej, na jakiej podstawie obliczane są odsetki.

To podstawowe informacje – zawsze należy je wskazać, by móc dokonać kalkulacji.

Jeśli chodzi o kalkulator zdolności kredytowej, trzeba dodatkowo uzupełnić m.in. wysokość dochodów, sumę miesięcznych wydatków oraz liczbę osób w danym gospodarstwie domowym. Jak widzisz, są to parametry, które łatwo określisz bez konieczności sięgania po dokumenty finansowe. Korzystanie z takich narzędzi online jest intuicyjne i szybkie.

Jakie informacje możesz uzyskać?

Wiesz już, jakie dane są Ci potrzebne do użycia kalkulatora kredytowego, ale nadal nie masz pewności, co możesz dzięki temu zyskać? Przede wszystkim usprawnisz obliczanie wysokości rat zobowiązania, ale nie tylko. Po uzupełnieniu wymaganych informacji otrzymujesz czytelne zestawienie kosztów kredytu, na które składają się:

  • przyszła rata – pamiętaj, że jej wartość jest tylko szacunkowa; konkretną kwotę poznasz po złożeniu wniosku o kredyt gotówkowy – online lub offline – odwiedzając osobiście placówkę danego banku,
  • prowizja – koszty, które dana instytucja bankowa może naliczyć z tytułu realizowania przez nią określonych czynności; wyrażane są procentowo,
  • odsetki – suma, jaką zarobi bank dzięki udzieleniu finansowania; na wysokość tego parametru wpływ ma m.in. kwota kredytu, oprocentowanie, typ zobowiązania, liczba miesięcy, na jaką rozłożona ma być spłata, rodzaj rat (równe lub malejące),
  • ubezpieczenie – zwykle jest zalecane przy kredytach hipotecznych – zabezpiecza ono spłatę zadłużenia; w przypadku problemów finansowych, śmierci kredytobiorcy lub innej, nagłej sytuacji, gotówka przekazywana jest na poczet zobowiązania przez ubezpieczyciela,
  • RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli łączny koszt kredytu wraz z uwzględnieniem wysokości oprocentowania w skali roku.

Kalkulator rat kredytu pozwala również dowiedzieć się, o jaką maksymalnie kwotę możesz wnioskować i na jak długo rozłożysz jej spłatę. Miej świadomość, że na ostateczne koszty wpływa Twoja zdolność kredytowa, a wartości wskazane przez narzędzie online są tylko szacunkowe. 

Kiedy kalkulator kredytowy będzie pomocny?

Na pewno wtedy, gdy zechcesz znaleźć najkorzystniejszą w danym czasie ofertę. Używając kalkulatorów kredytowych na portalach finansowych, zyskujesz dodatkowo zestawienie ofert z różnych instytucji bankowych. Dzięki temu z łatwością możesz porównać dostępne możliwości i wybrać najlepszą.

Dokonując kalkulacji na stronach poszczególnych banków, masz możliwość wstępnego sprawdzenia, jak przedstawiają się sumaryczne koszty w odniesieniu do okresu spłaty należności. Pożyczka czy kredyt zawsze nadwyrężają domowy budżet – jako świadomy kredytobiorca będziesz mógł dopasować liczbę rat w taki sposób, by zachować płynność finansową.

Wybierz dobrą ofertę i korzystaj z dodatkowych środków

Interesuje Cię kredyt gotówkowy bez zaświadczeń przy minimum formalności? Szukasz instytucji, która elastycznie podchodzi do potrzeb swoich klientów? W takim razie zapoznaj się z ofertą Santander Bank Polska. Dostępny kalkulator kredytowy pozwoli szybko sprawdzić koszty potencjalnego zobowiązania. Wniosek o finansowanie możesz złożyć przez internet. Kredyty gotówkowe online to dobry sposób, aby szybko zyskać dodatkowe środki. Wypełnij wniosek i korzystaj z przyznanych pieniędzy!

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *