Finanse

Co zrobić, gdy bankomat wciągnął kartę?

bankomat i karta

Korzystając z karty debetowej w bankomacie może przydarzyć nam się nieprzyjemna sytuacja, gdy urządzenie wciągnie ją do środka i nie odda. Nie powinniśmy panikować! Zachowanie spokoju i odpowiednia reakcja sprawią, że odzyskasz kartę i nie stracisz żadnych pieniędzy. Podpowiadany, co zrobić gdy bankomat wciągnie kartę.

Co może być przyczyną wciągnięcia karty?

Przyczyn „połknięcia” karty może być kilka. W niektórych przypadkach dzieje się to z winy użytkownika – na przykład, gdy kilka razy pod rząd wpisze on niewłaściwy kod PIN. Często wciągane są również stare, nieaktualne karty do bankomatu, którymi klienci przez pomyłkę próbują się posłużyć. Zwykle jednak wciągnięcie karty wynika z błędów i awarii urządzeń. Choć bankomaty są coraz bardziej unowocześniane, nie da się całkowicie wyeliminować tych problemów.

Odzyskanie karty do bankomatu

Zastanawiasz się, w jaki sposób odzyskać kartę do bankomatu? Pierwsze i najważniejsze, co musisz zrobić, to zgłoszenie zatrzymania karty bankowi. Na każdym bankomacie powinien znajdować się numer telefonu, pod który możesz w takiej sytuacji zadzwonić. W najlepszej sytuacji są osoby, które korzystały z bankomatów znajdujących się przy placówce banku – w takim przypadku często kartę można odzyskać od ręki. W innym przypadku powinniśmy zadzwonić na infolinię firmy, która obsługuje bankomat – numer znajdziemy na urządzeniu. Warto wykonać telefon od razu, nie oddalając się od bankomatu – w niektórych przypadkach urządzenie może zwrócić kartę następnemu klientowi.

Bankomat wciągnął kartę – czy mogę stracić pieniądze?

Co do zasady, Twoje pieniądze powinny być bezpieczne. Najczęściej karta zostanie Ci zwrócona w przeciągu około dwóch tygodni od zgłoszenia sytuacji. Dla bezpieczeństwa warto ją jednak zastrzec. Może zdarzyć się tak, że jeśli dostałaby się w niepowołane ręce, osoba ta wykorzysta ją do płatności zbliżeniowych czy pozyskania Twoich danych osobowych. Kartę możesz zastrzec od razu dzwoniąc do banku lub na numer Systemu Zastrzegania Kart: 828 828 828.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *