Finanse

Jak działa karta kredytowa i jaki jest koszt jej posiadania?

karta kredytowa

Karta kredytowa to nic innego jak linia kredytowa zaciągnięta w danym banku. W niektórych przypadkach jej posiadanie może być na plus w innych może przynieść właścicielowi takiej karty same minusy i wiele kłopotów.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa służy do płacenia, używamy więc jej w sklepach, barach, restauracjach, u fryzjera czy na poczcie. Wszędzie tam, gdzie opłacamy jakąś naszą transakcję. Koszt kart kredytowych jest tym większy im później spłacamy zaciągnięty na niej kredyt lub gdy służy nam ona do wypłacania pieniędzy z konta.
Decydując się na kartę kredytową, zaciągamy w banku kredyt i od tego jak go wykorzystamy takie będą opłaty za daną kartę kredytową. Karta działa w taki sposób, że wszystko nam może opłacić, ale po 50-60 dniach to co wydaliśmy musimy wpłacić na kartę.W innym przypadku zaczniemy opłacać bardzo duże odsetki za kartę kredytową.

Ważne okresy przy użytkowaniu karty kredytowej

Karta kredytowa ma okres bezodsetkowy. Dlatego po jego upływie odsetki za niespłacenie karty kredytowej są bardzo duże. Gdy mądrze korzystamy z kart kredytowych, przestrzegamy określonych okresów spłaty karty i nie przekraczamy limitu kredytowego, wtedy mamy w swoich rękach bardzo dobre narzędzie płatnicze. W przeciwnym razie, karta kredytowa może być początkiem naszych długów i rozpocząć ich spiralę.

Główna rola karty kredytowej

Korzystając z karty kredytowej należy pamiętać, że służy ona tylko do płacenia. Wszelkiego rodzaju operacje z jej wykorzystaniem, typu:
– wypłata gotówki,
– przelew z konta karty,
– zamiana kredytu z karty na gotówkowy kredyt,
wiążą się z bardzo dużymi kosztami, które trzeba zapłacić, prędzej czy później. W imię zasady, że „coś za coś”, karta kredytowa jest opłacalnym środkiem płatniczym, ale pod warunkiem, że zna się zasady z jej korzystania oraz ściśle się ich przestrzega. Inaczej będzie to dla nas bardzo drogi kredyt, z którego trudno będzie się w przyszłości wywiązać.

Dodatki do karty kredytowej

Banki bardzo kuszą ofertami z kartą kredytową w roli głównej. Doskonale zdając sobie sprawę, że mało osób jest sumiennych. Dodatkowo do kart kredytowych proponują różne zniżki, vouchery do sklepów, czy bony.


Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *