Praca

Karta kierowcy – jak wypełnić wniosek?

karta kierowcy

Rozpoczynając wykonywanie zawodu kierowcy koniecznym jest uzyskanie dokumentu do korzystania z tachografów cyfrowych. Jest to karta kierowcy. Dokument ten pozwala na swobodną pracę, zgodnie z przepisami obowiązującego prawa. Warto zaznaczyć, że obowiązek złożenia wniosku i uzyskania karty należy do kierowcy, a nie do jego pracodawcy.

Wypełniamy wniosek o kartę kierowcy

Istnieją trzy możliwości wypełnienia wniosku. Pierwsza zakłada posiadanie podpisu kwalifikowanego elektronicznego. Wniosek można złożyć wtedy całkowicie za pośrednictwem komputera z dostępem do Internetu. Jest to rozwiązanie szybkie i łatwe – wypełniając wniosek o wydanie karty kierowcy w ten sposób bardzo trudno o pomyłkę. Inna droga to uzupełnienie wniosku na komputerze w edytorze tekstu, a następnie wydruk, podpis na wniosku i wysyłka.

Można także wydrukować pusty wniosek i uzupełnić go ręcznie. Warto pamiętać aby wykorzystać do tego pióro lub długopis z ciemnym atramentem: czarnym lub granatowym. Wniosek następnie należy dostarczyć za pomocą wysyłki kurierskiej lub listu poleconego do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S. A,.

Adres na jaki powinno wysłać się wniosek to: ul. Karczunkowska 30, 02-871 Warszawa wraz z dopiskiem 'STC’. Proces drukowania karty trwa nie więcej niż 30 dni roboczych licząc od daty przyjęcia prawidłowo wypełnionego wniosku. Aby poprawnie wypełnić wniosek warto zapoznać się z wymaganymi załącznikami.

Co dołączyć do wniosku o wydanie karty kierowcy?

Wymagane załączniki to przede wszystkim kopia prawa jazdy. Kopia powinna być wykonana w skali 2:1, na białej kartce papieru w formacie A4, jednostronnie. Drugim niezbędnym dokumentem jest potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie karty. Kopia tego potwierdzenia w formie wydruku na białym papierze A4 w skali 1:1 jest niezbędnym załącznikiem do wniosku o wydanie karty kierowcy.

Ostatnim załącznikiem niezbędnym jest fotografia kierowcy w formacie 3,5 cm na 4,5 cm, wykonana na białym tle, z prawego półprofilu lub na wprost. Fotografia powinna być podpisana na odwrocie. Dodatkowe dokumenty mogą być wymagane jeśli wniosek o wydanie karty kierowcy wypełnia obcokrajowiec.


Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *