Biznes

Jaka jest data powstania obowiązku opłacania składek ZUS?

obowiązek składek zus

Jaka jest data obowiązku opłacania składek zus, kiedy obowiązek ten powstaje oraz jak wygląda obecnie wniosek ceidg-1 wypełniony prawidłowo. Te wszystkie pytania przysparzają problemu niejednej osobie. Poruszanie się w gąszczu przepisów prawnych wymaga od nas czasu i właściwiej wiedzy. 

Każdy, kto potrzebuje odpowiednich informacji, w tym – jaka jest data powstania obowiązku opłacania składek ZUS, powinien zwrócić się po pomoc do ekspertów lub poszukać ich na stronach w internecie. Wszystkie osoby, które zainteresowane są założeniem w naszym kraju jednoosobowej działalności gospodarczej lub też spółki w formie cywilnej, zobowiązane są złożyć we właściwym Urzędzie Miasta, Gminy lub Dzielnicy, prawidłowo wypełniony wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Wydanie numeru REGON

Wniosek ten jest zarazem podaniem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (tj REGON), stanowi o zgłoszeniu identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego (NIP), oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (lub ewentualnie o kontynuacji płacenia składek do KRUS) oraz zgłoszeniem lub zamianą zgłoszenia płatnika składek do ZUS.

Profil publiczny ePUAP

Dla osób, które posiadają podpis w formie elektronicznej lub zaufany profil ePUAP, dokument zgłoszeniowy o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej, wypełnić można na stronie ministerstwa gospodarki i nie wymaga to konieczności wizyty w odpowiednim urzędzie. 

Dokładną datę powstania obowiązku opłacania składek ZUS określa moment faktycznego podjęcia działalności gospodarczej, a nie sam tylko moment uzyskania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *