Biznes

Warren Buffett – biografia prawdziwa

warren buffet - biografia

Warren Buffett jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów w historii. Nic w tym zresztą dziwnego – jego nazwisko od wielu lat figuruje na liście najbogatszych ludzi na globie, zaś majątek Amerykanina szacuje się na ok. 72 mld dolarów. Jakie są źródła sukcesu człowieka, którego niektórzy wielbiciele określają mianem „wyroczni z Omaha”? Kiedy osiągnął finansowe szczyty? Biografia Warrena Buffetta wzbudza zainteresowanie nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie.

Blaski i cienie biznesowej kariery Warrena Buffetta

Warren Buffett urodził się 30 sierpnia 1930 roku. Już od najmłodszych lat zaskakiwał swoje otoczenie smykałką do interesów oraz umiejętnością planowania przyszłości. Jako dziesięciolatek umówił się ponoć na lunch z nowojorskim maklerem giełdowym, zaś niedługo później zarabiał już 175 dolarów miesięcznie, rozwożąc gazety. Takiej kwoty mógł mu wówczas pozazdrościć niejeden z jego nauczycieli…

Pierwsze naprawdę duże pieniądze Buffett zaczął zarabiać po studiach, podejmując pracę u swojego finansowego idola, Benjamina Grahama – jego ówczesne wynagrodzenie wynosiło 12 tysięcy dolarów, czyli trzykrotnie więcej niż dochód przeciętnej amerykańskiej rodziny. W następnych latach stan jego konta systematycznie się powiększał, by w roku 1960 osiągnąć (i [przekroczyć!) magiczną sumę miliona dolarów. Od tego czasu wszystko zaczęło przyspieszać: mając 35 lat, Buffett mógł się poszczycić 26 milionami dolarów. Właśnie w tym okresie wykupił pakiet większościowy firmy Berkshire Hathaway, z którą związany jest do dzisiaj.

Kolejne lata przynosiły zarówno pokaźny wzrost, jak i spektakularny spadek wartości majątku Buffetta. Naprawdę korzystne okazały się dla niego dopiero lata 80., kiedy to po raz pierwszy mógł określić samego siebie mianem miliardera. Tendencja zwyżkowa utrzymywała się już od tej pory w jego życiu nieustannie, pozwalając mu co jakiś czas wdrapywać się na czołowe pozycje listy najbogatszych ludzi na świecie.

Życie prywatne Warrena Buffetta

Historia Warrena Buffetta okazałaby się niepełna, gdybyśmy nie wspomnieli o jego życiu prywatnym. A jest ono, co zaskakujące, bardzo skromne. Buffett po dziś dzień mieszka w prostym, pięciopokojowym domu, zakupionym w połowie lat 50. Znany jest z działalności charytatywnej oraz… ze swojego uzależnienia od coca-coli. Chociaż dysponuje miliardami dolarów, już dawno zapowiedział publicznie, że przekaże swoim dzieciom w spadku zaledwie drobną część tego pokaźnego majątku. Resztę mają otrzymać organizacje dobroczynne.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *