Marketing

Marketing sieciowy – co to jest i na czym polega MLM?

marketing sieciowy - wielopoziomowy

Osoby podejmujące swoje pierwsze decyzje zawodowe z pewnością natkną się na marketing sieciowy (inaczej: MLM, czyli Multi Level Marketing). Kusi on pracą na własnych zasadach, a niejednokrotnie także niemałym zarobkiem.

W internetowym natłoku informacji warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest marketing sieciowy i czy warto inwestować w niego czas oraz zaangażowanie?

Podstawy marketingu sieciowego

Najprościej rzecz ujmując osoba trudniąca się sprzedażą opartą o marketing sieciowy dokonuje sprzedaży produktu określonej marki (jest wobec tego dystrybutorem). Musi on osobiście dotrzeć do klienta oraz dobrze zaprezentować produkt lub usługę.

Celem zaprezentowania, na czym polega MLM podać można taki przykład: firma zajmująca się sprzedażą mydeł za pośrednictwem dystrybutora, Jana Kowalskiego, dokonuje sprzedaży swoich produktów klientowi. Sprzedaż mydeł odbywa się zatem bezpośrednio (poza sieciami sklepowymi) i to czyni ten rodzaj marketingu odbiegającym od reszty.

Bardzo ważnym jest, że marketing sieciowy oparty jest na tzw. drabinie sprzedaży. Często nazywany jest marketingiem wielopoziomowym – właśnie od tej drabinki rozwoju. Na jej szczycie znajduje się właściciel przedsiębiorstwa, zaś poszczególne osoby tworzą szczeble – rzecz jasna najgorsze warunki mają osoby znajdujące się na samym dole drabiny.

Marketing sieciowy – metoda dla naiwnych, czy wielka szansa zawodowa?

Kłótni na temat zalet i wad marketingu sieciowego jest mnóstwo i trudno rozstrzygnąć spór pomiędzy stronami sporu. Po zapoznaniu się, z tym, co to marketing sieciowy, dowiedzieć się można, że to powolna forma zarabiania pieniędzy, zapewniająca jednak bardzo elastyczny czas pracy oraz duży poziom zaangażowania osób postawionych wyżej w hierarchii.

MLM kusi, gdyż nie są tu niezbędne jakiekolwiek kwalifikacje – nie trzeba mieć odpowiedniego wykształcenia, nie liczy się doświadczenia zawodowe, a także to, czy ukończyliśmy szkołę wyższą. Z drugiej jednak strony, jest to praca wymagająca wielu poświęceń, ogromnej cierpliwości. Głównym zarzutem, z jakim można się spotkać, jest zarabianie na osoby postawione wyżej w drabince, co wielu nowicjuszom przeszkadza.

Share:

1 comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *