Finanse

Jakie elementy bada się w ramach audytu kadrowo-płacowego? Wyjaśniamy!

audyt kadrowo-placowy

Audyt to doskonała metoda na stwierdzenie, czy konkretne obszary firmy są prowadzone w prawidłowy sposób. Nie inaczej jest z audytem kadrowo-płacowym: jednak co dokładnie weryfikuje się w trakcie badania?

Audyt kadrowo-płacowy – na czym polega?

Taka kontrola to obiektywna ocena działań powadzonych w działach kadry i płac, podczas której weryfikuje się poprawność prowadzenia dokumentacji i działu finansowego. W trakcie audytu wykrywane są wszelkie nieprawidłowości i błędy – dotyczące zarówno kwestii prawnych, jak i samych procesów i działań w dziale.

Audyt to nie tylko dokumenty. Podczas badania, zleceniodawca może nawet przeprowadzić szczegółowe rozmowy z pracownikami działu i przetestować używane narzędzia i rozwiązania, aby poinformować przedsiębiorcę o tym, czy (i jak) można usprawnić i przyśpieszyć procesy, a co za tym idzie: codzienną pracę. To nie tylko sucha ocena sytuacji – ale przede wszystkim realna pomoc – jednak jakie dokładnie obszary obejmuje?

Co bada się w ramach audytu kadrowo-płacowego?
Badaniu podlegają takie obszary jak:

  • Umowy o pracę/zlecenia wraz z aktami osobowymi pracowników i zleceniobiorców,
  • Ewidencja wynagrodzeń i zasiłków, listy płac,
  • Dokumentacja dotycząca delegacji i urlopów wypoczynkowych,
  • Deklaracje ZUS,
  • Ewidencja czasu pracy,
  • Regulamin pracy i wynagradzania,
  • Stosowane rozwiązania technologiczne, sposób prowadzenia dokumentacji.

Czy warto zdecydować się na audyt?

Jeśli Twoja firma ma problem choć z jednym z wymienionych obszarów – zdecydowanie warto sięgnąć po pomóc. Usprawnienie dotychczasowych rozwiązań przełoży się na oszczędność: zarówno czasu, jak i pieniędzy. Audyt kadrowo-płacowy jest polecany zarówno małym, niedoświadczonym przedsiębiorstwom, jak i dużym firmom, w których wszystkie procesy dokumentacji z czasem wyszły spod kontroli.

Audyt kadrowo-płacowy przynosi wiele korzyści – pozwala wykryć luki i nieprawidłowości, zapewnia dostosowanie działań do norm bezpieczeństwa i do obowiązującego prawa, ale przede wszystkim: w efekcie końcowym usprawnia pracę w firmie!

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *