Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Wielu rolników i przedsiębiorców zastanawia się jakie są koszty budowy i jak założyć farmę fotowoltaiczną. W czasach, w których zielona energia jest coraz bardziej popularna jest to bardzo ważna kwestia.
Założenie farmy fotowoltaicznej
W bieżącym roku jest przeprowadzana znaczna aukcja na wsparcie odnawialnych źródeł energii. Inwestorzy, którzy starają się o udział w zielonej energii mają gwarancję, że cena energii przez 15 lat będzie stała. Prognozowane wsparcie finansowe ma być wystarczające do założenia farmy fotowoltaicznej o mocy około 750 MW. Dofinansowanie pod względem mocy zostanie zwiększone około pięć razy.
Zdecydowany rozwój energetyki słonecznej w naszym kraju prognozuje również projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Z tego powodu zainteresowanie fotowoltaiką jest jak najbardziej uzasadnione.
Czy warto zakładać farmę fotowoltaiczną?
Według najnowszej analizy przeprowadzonej przez Michała Raczkiewicza, który jest specjalistą Agencji Rozwoju Energii farma wiatrowa charakteryzuje się „umiarkowaną rentownością”. Swoją tezę opiera na analizie modelowej elektrowni wiatrowej o mocy do 1 MW, która jest ulokowana w okolicach Rzeszowa. Według wszelkich założeń taka farma fotowoltaiczna będzie działać z pełną mocą znamionową tylko przez 118 godzin w ciągu roku.
W pozostałe części roku produkcja energii elektrycznej znacznie spada i co jest najgorsze przez prawie pół roku energia nie jest produkowana. Roczna suma produkcji energii elektrycznej nie przekracza nawet 1 106,4 MWh.
Farma fotowoltaiczna
Na polskim rynku jest dostępne wiele firm, które oferują panele fotowoltaiczne. Warto jednak poszukać firm, które mają w swojej ofercie instalacje, bazujące na montowanych bezpośrednio pod panelem mikrofalownikach. Dzięki temu prąd stały jest zamieniany bezpośrednio przy module na prąd przemienny. Takie rozwiązanie pozwala na ciągłą pracę układu.
Kolejne mikroinwertery są łączone szeregowo. Dzięki temu każdy moduł bezpośrednio przesyła do sieci moc maksymalną jaką wytwarza w danym momencie. Nie liczy się praca pozostałych paneli w tym procesie. Przez to zaciemnienie, zabrudzenie jednego elementu nie wpływa na moc całej farmy fotowoltaicznej.