Technologia

Wiązary dachowe – poznaj zalety i wady

wiązary dachowe

Budowa domu to z pewnością jedno z największych przedsięwzięć na jakie możemy się zdecydować. Wiemy bowiem dobrze, że posiadanie własnego domu to przede wszystkim wyjątkowa swoboda i wygoda, a także nieskończenie duże możliwości. Warto jednak w tym momencie zauważyć, że to również przedsięwzięcie wyjątkowo kosztowne. Zwykle jednak to budowa dachu pochłania najwięcej naszych oszczędności. Dachy są bowiem jednymi z podstawowych konstrukcji, które chronią domowników i jednocześnie poprawiają stabilność całego domu. Wobec tego coraz częściej wykorzystywanym rozwiązaniem – w zakresie budowy dachu – jest nic innego jak tylko wiązary dachowe. Warto więc dowiedzieć się, jakie są ich największe wady oraz zalety?

Wiązary dachowe – czym one dokładnie są?

Nie da się ukryć, że wiązary dachowe nie są absolutnie nowym i innowacyjnym. Okazuje się bowiem, że już dawno wiązary dachowe były wykorzystywane zarówno w Kanadzie, ale także i w USA. Na samym początku jednak wykorzystywano je głównie w budynkach gospodarczych, które nie były zbyt wymagające. Niemniej jednak z czasem to właśnie wiązary dachowe pojawiły się w budownictwie tradycyjnym. Wiele osób na samym początku jednak nie podeszło do wiązarów ze zbytnim optymizmem. W początkowej frazie ich wykorzystywania często bowiem wskazywano na problem związany z ich transportem, a także z montażem. Faktem jest, że wiązary dachowe wymagały wręcz chirurgicznej precyzji. Jednakże wraz z pojawieniem się nowoczesnych maszyn i sprzętów, wszystko stało się znacznie łatwiejsze, zaś same wiązary dachowe stały się jednym z najlepszych, możliwych rozwiązań w zakresie budowy dachu.

Jakie są największe zalety wiązarów dachowych?

Wiązary dachowe z roku na rok zyskują sobie coraz to większą popularność i tak naprawdę nie powinno nas to zupełnie dziwić. Dlaczego? Można śmiało powiedzieć, że wiązary dachowe niosą za sobą wiele korzyści – nie tylko w odniesieniu do wzmocnienia całej konstrukcji domu, ale również w odniesieniu do ekonomii przyszłych właścicieli. Wobec tego, co można zaliczyć do największych zalet wiązarów dachowych? Otóż warto tu wskazać przede wszystkim na:

  • lekkość i solidność- wiązary dachowe są wyjątkowo solidne i jednocześnie lekkie, nie obciążają całej konstrukcji i jednocześnie wzmacniają jej stabilność;
  • elegancja- wiązary dachowe dają możliwość wyeksponowania więźby dachowej, co może mieć kluczowe znaczenie w kontekście aranżacji poddasza;
  • są tańsze – budowa dachu z wykorzystaniem wiązarów dachowych będzie o wiele mniej kosztownym przedsięwzięciem
  • są precyzyjne i doskonałe – wiązary dachowe są elementami prefabrykowanymi, a to z kolei oznacza, że za ich pełne powstanie odpowiadają świetnie skonfigurowane maszyny oraz komputery. Jak wiadomo, w tym momencie ryzyko jakiejkolwiek pomyłki zostaje zminimalizowane praktycznie do zera, a same wiązary dachowe są doskonałymi elementami;
  • równomierny rozkład obciążenia – wiązary dachowe pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru więźby dachowej po całej konstrukcji i wzmacniają jej stabilność.

Zalety jakie niosą za sobą wiązary dachowe są więc niekwestionowane.

Jakie są największe wady wiązarów dachowych?

Wiązary dachowe również mają swoje niewielkie wady. Otóż w wyniku tego, że przyjeżdżają one w gotowej formie na plac budowy, problematyczny może okazać się ich transport. Zwykle istnieje potrzeba wynajęcia solidnego dźwigu, a to z kolei generuje pokaźne koszty. Dodatkowo wiązary dachowe muszą być zamontowane przez specjalistów – w przeciwnym wypadku nie będą one wstanie efektywnie spełniać swojej roli. Jak więc widać, te „doskonałe” elementy, również mają swoje mankamenty.

Wiązary dachowe są elementami prefabrykowanymi, które wykorzystywane są coraz częściej w procesie budowy dachów w domach mieszkalnych. Są one sposobem na to, by znacznie skrócić stawianie dachu, a także zmniejszyć koszt całej inwestycji. Wiązary dachowe posiadają zarówno swoje wady, ale także i wiele zalet. Warto więc je przeanalizować i dobrze przemyśleć, zanim zdecydujemy się na końcowe rozwiązanie.

Firma Kasmo - producent wiązarów dachowych
Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *