Psychologia

Jak wygrać każde negocjacje w biznesie?

negocjacje biznesowe

Prowadząc własny biznes ludzie często się zastanawiają jak wygrać każde negocjacje. Posiadanie takiej „super mocy” pozwoliłoby im na szybszy rozwój biznes oraz zwiększenie swoich zarobków.

Jak osiągnąć twarde rezultaty?

W świecie biznesu króluje przekonanie, że istnieją cztery zasady dobrych negocjacji. Warto je znać lub posiadać w swoich szeregach osobę, która potrafi rozwiązywać złożone problemy.

Pierwsza zasada mówi, że najważniejsze jest pierwsze pięć minut. Chodzi w niej o zrobienie dobrego wrażenia oraz jak najlepszą prezentację własnej osoby. Ważne jest, aby:

  • wyglądać adekwatnie do sytuacji
  • być dobrze przygotowanym do negocjacji, czyli dokładnie wiedzieć o czym się mówi i znać temat negocjacji
  • być pewnym siebie, czyli należy się dobrze przygotować przed rozmową
  • być przyjaznym, uśmiechać się i być uprzejmym, to najlepiej świadczy o człowieku.

Druga zasada mówi o tym, aby zawsze zaczynać wyżej negocjacje niż znajduje się poziom, który pragnie się osiągnąć. Postawienie wyższych żądań niż się oczekuje jest pewnego rodzaju kotwicą, która zmusza drugą stronę do obniżania żądań i jednoczesnego zbliżenia się do rzeczywistego poziomu żądań.

Negocjacje a zarzucenie kotwicy

Trzecia zasada jest bardzo prosta i polega na tym, aby zacząć jako pierwszy negocjacje. Jest to rodzaj psychologicznej kotwicy. Rozpoczynając negocjacje pokazujesz, że wiesz czego chcesz oraz przedstawiasz swoją pewność siebie jednocześnie narzucasz tok negocjacji.

Ostatnią zasadą jest to, aby wywrzeć na drugiej stronie presję czasu. Używając takiego argumentu jak nadciągająca konkurencja klient poczuje się zmuszony do szybkiej decyzji. Nic nie motywuje bardziej niż konkretny termin. Klient będzie obawiał się, że ktoś zabierze mu ofertę i szybciej zakończy negocjacje, nawet jeśli nie osiągnie swoich wszystkich założeń.

Negocjacje są bardzo ważne w biznesie i to właśnie od nich zależy pozycja firmy. Warto się do nich dobrze przygotować, aby osiągnąć swoje cele, ale też umocnić swoją pozycję na rynku. Opinia dobrego negocjatora jest bardzo ważna i pozwala osiągać twarde rezultaty.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *