Finanse

Ile wynosi mały ZUS w 2019?

mały zus 2019

Mały ZUS jest pojęciem dość nowym, dlatego nikogo nie dziwi, że wiele osób nadal nie jest zorientowana w tym pojęciu. Zacznijmy może od samej ustawy. W sierpniu 2018 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą ZUS proporcjonalnie do przychodu. Ustawa obejmuje jedynie małych przedsiębiorców, co ma na celu zwiększenie ich liczebności oraz poprawę ich warunków. Ustawa ta zaczęła obowiązywać od początku 2019 roku, więc można już zacząć się starać o niższy ZUS.

Kto może się ubiegać o mały ZUS?

Otóż pierwszym warunkiem jest oczywiście prowadzenie legalnej działalności gospodarczej, czyli takiej, która wpisana jest do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub jest zgodna z innymi przepisami prawa. Drugim warunkiem jest przychód. Ogólna zasada takiej ulgi mówi o tym, że aby starać się o nią, przychód działalności prowadzonej przez cały poprzedni rok nie może przekroczyć trzydziestokrotności minimalnej pensji (w tym wypadku na grudzień 2018). Rozpatrzmy to na przykładzie 2019 roku. Minimalną pensją w 2018 była kwota 2100 zł, a więc maksyma kwota przychodu to 63000 zł. Jest to oczywiście kwota dla osób, które prowadziły działalność cały 2018 rok. Dla osób, które przez jakiś czas miały zawieszone przedsiębiorstwo kwotę 63000 należy podzielić na liczbę dni w roku (365 lub 366), a następnie pomnożyć przez ilość dni, w których prowadziliśmy naszą firmę. Co ważne – chodzi o liczbę dni, w której podlegliśmy ubezpieczeniu ZUS. Nie wlicza się w to KRUS czy praca za granicą.

Ile wynosi mały ZUS?

Składkę małego ZUS’u można obliczyć w kilku prostych krokach. Najpierw należy ustalić średni miesięczny dochód w poprzednim roku, a następnie obliczyć najniższą podstawę do wyliczania składek (średnie miesięczny przychód x współczynnik z Monitora Polskiego, który na rok 2019 wynosi 0,5083. Wynik zaokrąglamy do pełnych groszy. Warto dodać, że wynik musi mieścić się między 675 zł a 2859 zł. Jeżeli wynik będzie niższy niż pierwsza kwota lub wyższy niż druga, to podstawa wyniesie odpowiednio 675 lub 2859 zł. Wynik będzie rozkładał się na 4 składki – emerytalną (19,52% podstawy), rentową (8%), chorobową dobrowolną (2,45%) oraz wypadkową (1,67%).

Mały ZUS jest ulgą dobrowolną. Można z niej skorzystać w pełni lub podać wyższą podstawę niż ta, którą obliczyliśmy. Warto pamiętać, że płacąc niski ZUS, wszystkie świadczenia również zostaną zmniejszone.

Share:

1 comment

  1. Wkurzony 9 kwietnia, 2019 at 16:39 Odpowiedz

    Mały zus to bardzo fajna opcja na start. Trzeba mieć tylko świadomość, że za 2 lata trzeba być zdolnym do płacenia dużego… a jaki on będzie? Nikt tego nie wie, bo on stale rośnie. Jak widzę takie informacja na temat ciągłego zwiększania minimalnej krajowej >> https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/placa-minimalna-2020-ministerstwo-pracy-proponuje-2450-zl,939989.html << to ewidentnie widzę, że to po to, by podbijać stawki kosztu prowadzenia firmy. Chyba nie każdy wie, że wiele rzeczy liczone jest od kwoty zarobku na etacie…

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *