Finanse

Elastyczność cenowa popytu – jak liczyć?

elastyczność cenowa popytu

Cenowa elastyczność popytu to hasło, które każdy z nas słyszał przynajmniej kilka razy w życiu, jednak mało kto wie, co to tak właściwie jest i przede wszystkim ile wynosi lub jak to obliczyć? Dlatego zajmiemy się tymi pytaniami i spróbujemy to wszystko zrozumieć.

Czym jest elastyczność cenowa popytu?

Elastyczność cenowa popytu to stosunek procentowej lub inaczej względnej zmiany wielkości popytu do procentowej zmiany cen. Ten współczynnik pozwala na przewidzenie jaka będzie reakcja popytu na zmianę ceny danego produktu. Czynnik ten jest ważny zwłaszcza dla większych przedsiębiorców, ale przydatny również dla mniejszych. Dzięki temu możemy ustalić zmiany produkcji czy w zakupie produktów.

Jak liczyć elastyczność cenową popytu?

Do obliczenia elastyczności popytu potrzebny jest wzór. Na jego potrzeby wytłumaczmy sobie najpierw symbole w nim użyte. E (można spotkać z indeksem dp lub c) to nasz współczynnik elastyczności cenowej popytu. P to symbol ceny. Z indeksem 0 będzie oznaczało cenę początkową, a z deltą z przodu – przyrost (czyli różnicę). Q będzie naszym zapotrzebowaniem na produkt, czyli popytem. Indeks 0 lub delta przed oznacza dokładnie to samo, co przy cenie. Teraz potrzebny nam jest sam wzór, który na nasze potrzeby uprościmy do w sumie 3 wzorów. Najpierw obliczmy zmiany względne obu czynników. Względną zmianę zapotrzebowania obliczymy przez podzielenie delty Q przez Q początkowe i nazwijmy to naszym ,,a”. Względną zmianę ceny obliczymy w ten sam sposób – dzięki podzieleniu delta P przez P początkowe i nazwijmy to naszym ,,b”. Mając już a i b, w łatwy sposób obliczymy elastyczność cenową popytu: E=a/b.

Elastyczność cenowa popytu – ile wynosi?

Niestety nie można określić tego bez osobistego obliczenia. Współczynnik elastyczności cenowej popytu może się różnić w zależności od dostępności danego produktu, ceny w porównaniu z zarobkami konsumentów, a także znaczenia produktu, czasu, a także struktury obecnego rynku. Przez to nie można po prostu podać naszego wskaźnika ujednoliconego dla wszystkich.

Elastyczność cenowa popytu jest dość ważnym wskaźnikiem dla wielu przedsiębiorców, dlatego zrozumienie go chociaż w najmniejszym stopniu. Może być przydatny w planowaniu przyszłości swojego przedsiębiorstwa.

Share:

1 comment

  1. Karol 14 czerwca, 2019 at 16:32 Odpowiedz

    Według mnie to wielu przedsiębiorców powinno zacząć ale umiejętności liczenia kosztów i prawidłowo planować inwestycje…

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *