Finanse

Aktywa i pasywa – przykłady i definicja

Aktywa i pasywa firmy

W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się nad takimi definicjami, jak na przykład: aktywa oraz pasywa. Co oznaczają te słowa? Jakie są ich przykłady? Są to przede wszystkim zagadnienia księgowe, które odgrywają ważną rolę w każdej firmie i przedsiębiorstwie.

Aktywa i pasywa

Aktywa są to przede wszystkim kontrolowane przez firmę zasoby majątkowe, które cechują się wiarygodnością określonej wartości. Na rynku wyróżnić można między innymi, takie aktywa, jak: aktywa trwałe oraz aktywa obrotowe. Czym charakteryzują się aktywa trwałe? Są one przede wszystkim wykorzystywane do realizacji cykli operacyjnych w większej ilości. Natomiast, jeśli chodzi o aktywa obrotowe to oczekuje się od nich, że zostaną sprzedane lub zużyte. Do takich aktywów zalicza się: towary, materiały, produkty gotowe oraz zapasy. Pasywa są źródłem pochodzenia określonych środków gospodarczych. Aktualnie istnieją, aż dwa źródła pozyskiwania majątków. Wyróżnić trzeba przede wszystkim kapitały oraz wszelkie zobowiązania.

Wartości niematerialne oraz prawne

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym są wartości niematerialne i prawne. Są one przede wszystkim nabyte przez jednostkę prawa majątkowego. Zaliczone do aktywów trwałych, odgrywają ważną rolę w firmie. Prawa majątkowe muszą być bowiem nabyte. Wartościami niematerialnymi i prawnymi są między innymi: wszelkie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a także różnego rodzaju licencje i autorskie prawa majątkowe. Takie licencje muszą spełniać kilka zasad. Muszą być one nabyte oraz muszą mieć przewidywalny okres używania dłuższy niż jeden rok. Oprócz tego powinny być one wykorzystywane przez podatnika na potrzeby, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast wartości niematerialnych oraz prawnym zdecydowanie nie stanowią: prawa, które są wykorzystywane we własnym zakresie oraz prawa, które są używane do korzyści ekonomicznych.

Aktywa oraz pasywa odgrywają bardzo ważną rolę w każdej firmie. Warto poznać ich definicję.

Share:

1 comment

  1. Jaśka 17 czerwca, 2019 at 20:21 Odpowiedz

    Dla mnie finanse firmy były kiedyś czarną magią… Uważałam, że zrobi to za mnie księgowa. Po kilku latach zrozumiałam, że księgowa tylko wypełnia papiery a to ja muszę dbać o finanse firmy…Aby dbać o nie, muszę je w pełni rozumieć. Brawo za fajny wpis!

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *