Finanse

Deklaracja vat 7 – jak wypełnić i wysłać elektronicznie?

Deklaracja VAT-7

Każda osoba posiadająca własną działalność musi liczyć się z wieloma biurokratycznymi zabiegami. Jeden z nich to VAT 7.
Przedsiębiorca musi stworzyć i złożyć w urzędzie skarbowym, właściwym dla swojego miejsca działalności, podstawową deklarację podatkową nazywaną VAT-em 7. Z powodu znaczenia deklaracji jest ona zazwyczaj obowiązkiem księgowych, ponieważ przedsiębiorca nie chce ponosić odpowiedzialności za niezgodności w dokumencie oraz za brak dopilnowania ściśle określonych terminów dostarczenia do urzędu. 

Termin wysłania deklaracji VAT 7

Termin ten jest ściśle określony przez polskie prawo i musi być bezwzględnie przestrzegany. Deklaracja musi się znaleźć w urzędzie skarbowym do 25 dnia miesiąca, który następuje po miesiącu rozliczeniowym. Jak wiemy ważne daty często wypadają w święta albo dni wolne od pracy urzędów, takie jak weekendy, więc w takim przypadku wypełnioną deklarację należy złożyć kolejnego dnia roboczego. Tak samo przedstawia się sprawa terminu zapłaty kwoty wynikającej z deklaracji. 

Wypełnienie deklaracji VAT 7

Jak już wspomniano wypełnienie rzeczonej deklaracji lepiej powierzyć osobom odpowiednio wykwalifikowanym, czyli księgowym. Jednak jeśli nie chcemy płacić za usługi biura księgowego zawsze możemy postarać się wypełnić samodzielnie dokumenty lub skorzystać z gotowych programów informatycznych, które wykonają za nas całą żmudną pracę. 

Dostarczenie deklaracji VAT 7 do urzędu skarbowego 

Aby wszystkie formalności zostały dopełnione, deklaracja musi trafić do urzędu do dnia 25 danego miesiąca. Jest na to kilka sposobów. Możemy tradycyjnie dostarczyć wypełnione dokumenty do urzędu, ale wiąże się z kontaktem z całą biurokratyczną machiną i oczekiwaniem w kolejkach do „okienka”. Istnieje również drugi sposób, dostosowany do obecnych czasów i pozbawiony elementu kolejek, a mianowicie deklarację możemy wysłać przez Internet. Elektroniczne wysłanie deklaracji VAT 7 jest prostszą i przyjemniejszą sprawą i wypiera tradycyjny sposób na dostarczenie deklaracji.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *