Biznes

Zakładanie firmy – krok po kroku

założenie firmy krok po kroku

Własna działalność gospodarcza to multum obowiązków i formalności, wszystko jednak jest możliwe do zrealizowania, trzeba tylko wiedzieć co po kolei robić.

Na początku wybierz formę

Po pierwsze musisz wiedzieć czym się chcesz zajmować i w jaki sposób ma się to wszystko odbywać, ponieważ założenie firmy krok po kroku zaczyna się od wyboru formy działalności prawnej. Od tego zależeć będą koszty jej założenia, prowadzenia, czas oczekiwania na rejestrację czy wysokość opodatkowania i składki ZUS. Do wyboru jest tutaj jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółki prawa handlowego, spółka jawna, spółka partnerska, komandytowo – akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Drugim krokiem będzie podjęcie decyzji o sposobie opodatkowania, co zależeć będzie od rodzaju firmy, wielkości spodziewanych przychodów oraz tego z jakich ulg podatkowych będziemy korzystać. 

Ważne biuro rachunkowe

Zakładanie firmy krok po kroku to również wybór kodów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności Gospodarczej), ponieważ trzeba określić jaki rodzaj usług będziesz wykonywać, nie można później wystawić faktury za działalność, której się nie zadeklarowało. Bardzo ważny krok to również postawienie na odpowiednie biuro rachunkowe, które będzie dla nas bardzo dużym wsparciem, oczywiście jeżeli tylko wybierzemy odpowiednich ludzi. Zatrudnienie samodzielnego księgowego będzie się opłacało tylko w większych firmach. Dzisiaj coraz bardziej popularne są internetowe biura rachunkowe. 

Rejestracja firmy, założenie konta i pieczątka

Kiedy już wszystkie powyższe warunki zostały spełnione kolejnym krokiem będzie zarejestrowanie firmy, czyli uzyskanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, można to uczynić również online. Taki formularz zapewnia nam jednocześnie wniosek o uzyskanie wpisu w rejestrze REGON, zgłoszenie identyfikacyjne do naczelnika urzędu skarbowego, zgłoszenie płatnika składek do ZUS. Kiedy już rejestracja firmy krok po kroku zbliża się do końca nie można zapomnieć też o założeniu konta bankowego i wyrobieniu firmowej pieczątki.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *