Marketing

Jak zrobić dobrą prezentację?

prezentacja w biznesie

Wiele okazji może wymagać od nas zrobienia prezentacji. Spotkanie w pracy, wystąpienie w szkole czy nawet pokazanie swoich zdjęć z wakacji. Jednak, jak zrobić dobrą prezentację? I czym w ogóle jest dobra prezentacja?

Złote zasady dobrej prezentacji

Dobra prezentacja to przede wszystkim taka, która potrafi przekazać najistotniejsze elementy naszego wystąpienia. Nie ma zawierać całego tekstu, tylko kilka najważniejszych punktów, które chcemy przekazać. Pamiętajmy o tym, że prezentacja jest także dla nas, a nie tylko dla naszych odbiorców i mamy pełne prawo do korzystania z niej podczas mówienia. Z drugiej strony, należy zauważyć, że prezentacja tak naprawdę uzupełnia tylko nasze wystąpienie, a nie je zastępuje. Jest więc narzędziem w naszych rękach.

Inne cechy dobrej prezentacji

Na pewno mieliśmy okazję oglądać słabe prezentacje, z których chwilę po ich zakończeniu nic nie pamiętaliśmy. Taka prezentacja była po prostu nudna. Kilka zdań na białym tle i to wszystko. Aby ustrzec się takich błędów w naszej prezentacji, warto zadbać o jej oprawę graficzną i sposób przekazania informacji.

Możemy uzupełniać prezentację zdjęciami albo filmami video, dzięki czemu nie będzie ona monotonna i nijaka. Elementy humorystyczne także są dobrze widziane, jednakże nie mogą one zdominować całej prezentacji (chociaż to wszystko zależy od kontekstu, bo coś innego zaprezentujemy na zebraniu zarządu, a coś innego wśród naszych przyjaciół).

Narzędzia do prezentacji

Myśląc o prezentacji od razu widzimy przed oczami czerwone logo PowerPointa, ale to tylko jedna z możliwości. Wiele osób ceni sobie zwykły biały papier i tablicę, dzięki czemu mogą na bieżąco dopisywać pewne informację do swojej prezentacji. Jest to na pewno ciekawy sposób na przeprowadzenie wystąpienia i pozwala na przykład mocniej zaangażować się w nie zebranym osobom.

Warto pamiętać, że dobra prezentacja nie uratuje słabego wystąpienia, ale zła prezentacja może zepsuć dobre wystąpienie, dlatego należy zadbać także o ten aspekt. Dużym plusem prezentacji jest także fakt, że można ją wykorzystać kilka razy i udoskonalać po każdym wystąpieniu, kiedy to feedback od naszych widzów pozwoli na wprowadzenie poprawek.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *