Technologia

Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe?

panele solarne

Wiele osób sceptycznie nastawionych jest do nowych technologi. Pomimo tego, że na każdym kroku promuje się ich zalety i korzystne działanie dla osób ich używających, to nadal wrodzony krytycyzm powoduje, że ich działanie i obecność poddawane jest mocnej krytyce.

Kontrowersje związane z używaniem paneli fotowoltaicznych

Na polskich podwórkach i duchach budynków z roku na rok powstaje coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. Zapewniają one darmową energię elektryczną, którą w przypadku produkcji większej ilości niż da zużyć, można sprzedać z zyskiem do obsługującego dany rejon sprzedawcy energii elektryczne. Koszt zakupu takiej instalacji, choć jest dosyć spory, to jednak w ogromnej części finansowy jest z budżetu państwa i poprzez dotacje unijne. Pamiętać trzeba też o tym, że bardzo szybko cały koszt inwestycji się zwraca.

Czy panele fotowoltaiczne są szkodliwe?

Dlaczego więc ktokolwiek może sądzić, że takie instalacje mogą w jakikolwiek sposób szkodzić zdrowiu? Narosło z tego powodu kilka mitów, które oczywiście należałoby szybko wyjaśnić, aby nie stały się pożywką dla przeciwników tej formy ekologicznej energii.
Wiele osób uważa, że panele fotowoltaiczne produkowane są z materiałów o niezwykle szkodliwym charakterze. Uważają oni, że zawarte w panelach sztuczne substancje są szkodliwe niczym nowoczesny azbest. Nic bardzo mylnego, ponieważ głównym składnikiem paneli fotowoltaicznych jest naturalnie występujący w przyrodzie krzem, który nie ma żadnego negatywnego działania na środowisko.
Inną bardzo często wspominaną cechą, mogącą stanowić zagrożenie, jest emitowanie przez nie pola elektromagnetycznego, które może powodowa nawet powstawanie nowotworów w przypadku zbyt bliskiego i częstego kontaktu z nimi. Jest to oczywiście wierutna bzdura, ponieważ z paneli podczas działania ani nieemitowane jest żadne promieniowanie, ani też żadne inne zanieczyszczenia oraz hałas, czy też szkodliwe substancje.

Czy instalacje fotowoltaiczne są bezpieczne?

Jak zatem widać, panele fotowoltaiczne są nie tylko źródłem taniej, odnawialnej energii, lecz także są całkowicie obojętne dla zdrowia człowieka oraz środowiska.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *