Biznes

Biura na wynajem – o czym pamiętać przy poszukiwaniu lokalu?

biuro na wynajem

Wynajem biura może być problematyczny. Przy poszukiwaniu odpowiedniego lokalu do prowadzenia działalności należy zwrócić uwagę na szereg kwestii.

Zdecydowana większość firm wynajmuje lokale biurowe. To najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem cenowym, a ponadto biura na wynajem dają o wiele więcej swobodny niż zakupienie nieruchomości na własność.

Gdy do wyszukiwarki internetowej wpiszemy słowa typu „biura na wynajem Kraków”, możemy natychmiast zobaczyć, że do dyspozycji jest bardzo dużo lokali przeznaczonych do wynajęcia. Pojawia się zatem pytanie – co wybrać, aby znaleźć odpowiednią przestrzeń do prowadzenia działalności?

Wynajem biura – czy warto kierować się ceną?

Większość przedsiębiorców poszukujących biura na wynajem kieruje się wtedy ceną, jaką trzeba za nie zapłacić. Wato jednak wskazać, że cena nie powinna być głównym czynnikiem, którym należy kierować się przy wyborze najlepszego lokalu dla firmy.

Cena biura na wynajem warunkowana jest przez szereg różnych czynników, w tym między innymi przez jego lokalizację, metraż, wyposażenie, dostępną infrastrukturę czy też przez warunki umowy.

Wobec tego koszty związane z wynajmem będą odzwierciedlać także jakość oferty – tanie biuro na wynajem może nie gwarantować firmie tego, czego potrzebuje do realizacji swoich zadań. Za niską ceną może stać gorsza lokalizacja, nieustawne wnętrze, brak dostępu do szybkiego internetu czy też wysokie koszty eksploatacyjne związane ze starymi technologiami w budynku.

O czym zatem należy pamiętać przy poszukiwaniu najlepszego lokalu biurowego zlokalizowanego w Krakowie albo w innych miejscowościach?

Przy wyszukiwaniu biura na wynajem warto zwrócić uwagę na: 

 • Lokalizacja biura – jest jednym z głównych czynników związanych z wyborem biura na wynajem, dlatego też należy patrzeć na nią na pierwszym miejscu. Lokalizacja decyduje o dojeździe do biura, o dostępnej w okolicy infrastrukturze, a nawet o prestiżu firmy.
 • Metraż biura – należy dobrać go do specyfiki branży oraz do liczby pracowników, aby każdy posiadał odpowiednią przestrzeń do pracy.
 • Typ biura – biura na wynajem dostępne są w różnych wariantach, na przykład jako przestrzeń typu open space czy z wydzielonymi pomieszczeniami, dlatego dobieramy typ biura w zależności od potrzeb prowadzonej działalności.
 • Możliwość aranżacji biura – dopasowania przestrzeni biurowej w zależności od indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy, na przykład dobudowanie ścian działowych.
 • Powierzchnie wspólne – zaliczamy do nich między innymi kuchnie, toalety, magazyny, recepcje, korytarze, pomieszczenia socjalne i inne przestrzenie, które dostępne są dla wszystkich wynajmujących biura.
 • Rok budowy biura – ma związek z kosztami jego eksploatacji, a także dostępnymi technologiami w budynku.
 • Opłaty eksploatacyjne – pod tym terminem znajduje się pełna paleta różnych opłat dotyczących wynajmu biura. Opłaty eksploatacyjne liczone są w zależności od metrażu lokalu.
 • Technologie – dostęp do szybkiego internetu, monitoringu, systemy alarmowe i PPOŻ, systemy kontroli dostępu, a także inne, które pozwalają na prowadzenie działalności jeszcze efektywniej i bezpieczniej.
 • Infrastruktura w okolicy – sklepy, punkty usługowe, urzędy, przystanki i inne.
 • Kaucja za wynajem – przy wynajmie biura wynajmujący musi nie tylko wpłacić czynsz, ale również kaucję. Najczęściej posiada ona wysokość 3-miesięcznego czynszu.
 • Czynsz za miejsca parkingowe – w wielu biurowcach przedsiębiorcy musza wnosić opłaty za miejsca parkingowe na parkingach podziemnych i naziemnych.
 • Minimalny czas trwania wynajmu – określa minimalny czas trwania umowy. W przypadku zerwania jej przed czasem naliczone zostaną kary umowne.

Oczywiście, to tylko najważniejsze czynniki, o których warto pamiętać wtedy, gdy planujemy wynająć biuro w Krakowie czy w innym mieście. Oferty najlepiej przeglądać dokładnie, zwracając uwagę na najmniejsze szczegóły.

Wybierz wynajem biura w Krakowie w biurowcu CHB 14 położonym przy ulicy Christo Botewa 14! Zapraszamy!

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *