Biznes

Prowadzenie księgowości małej firmy – samodzielnie czy zlecić?

księgowość małej firmy

Prowadzenie księgowości to nieodłączny element każdej działalności gospodarczej. Niektórzy właściciele decydują się wykonywać tą czynność samemu. Dotyczy to przede wszystkim małych, często jednoosobowych firm. Inni zlecają księgowość podmiotom zewnętrznym. Jaką decyzję najlepiej podjąć?

Samodzielna księgowość w małej firmie

Księgowość w małej firmie często prowadzona jest samodzielnie. Wynika to z faktu, iż w takim przypadku ewidencja jest mało skomplikowana. Przedsiębiorca wprowadza do programu księgowego dokumenty przychodowe i kosztowe, natomiast system sam wylicza podatki. Właściciel firmy musi jedynie wystawiać oraz wprowadzać potrzebną dokumentację. Jest to prosta czynność, choć wymaga poświęcenia własnego czasu. Pozwala to jednak na oszczędzenie środków finansowych, które trzeba by było przeznaczyć na księgowość oraz umożliwia monitorowanie własnych finansów.

 

Korzystanie z usług biura rachunkowego

Prowadzenie księgowości małej firmy można również zlecić do biura rachunkowego. Jeśli właściciel nie ma czasu lub też wystarczającej wiedzy, by zająć się samodzielnie rozliczeniami, może tą czynność zlecić specjaliście. Oznacza to poniesienie pewnych kosztów, jednak z drugiej strony daje gwarancję prawidłowego rozliczenia.

Oprócz usługi związanej z rozliczeniem dokumentacji, biuro rachunkowe może również doradzić najlepsze rozwiązania podatkowe, co wiąże się z ograniczeniem wydatków firmy.

Dzięki skorzystaniu z usług biura rachunkowego, możliwe jest uzyskanie wielu korzyści w postaci: oszczędności czasu, wparcia specjalistów, braku kosztów związanych z zakupem specjalistycznego programu do księgowości, braku konieczności przechowywania dokumentów.

Jaką w końcu formę księgowości wybrać?

Każda firma jest inna i jej właściciel indywidualnie powinien ocenić, czy konieczne jest wsparcie ze strony biura rachunkowego. Księgowość jest jednak niezwykle ważnym elementem prowadzenia działalności i osoby, które nie do końca dobrze czują się na tym polu, powinny dobrze przemyśleć podjęcie tego rodzaju współpracy.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *