Technologia

Kolokacja – poznaj 5 powodów, dla których warto na nią postawić!

Kolokacja – poznaj 5 powodów, dla których warto na nią postawić!

Odpowiednie przechowywanie i udostępnianie danych cyfrowych jest aktualnie kluczowym elementem funkcjonowania większości firm. I tak jak mamy do czynienia z rozwojem technologii wirtualnych, tak też zmienia się sposób działania firm w kwestii infrastruktury teleinformatycznej, na której bazują. Jednym z rozwiązań w tym zakresie jest kolokacja, czyli przeniesienie własnych serwerów i infrastruktury do profesjonalnego centrum danych. Jakie są jej zalety? Poznaj aż 5 powodów, dla których warto się na nią zdecydować!

1. Kolokacja, czyli wydajność i niezawodność

Nowoczesne centra danych zapewniają zaawansowane rozwiązania infrastrukturalne, takie jak redundancja zasilania, klimatyzacja, bezpieczeństwo fizyczne, a także wysokowydajne łącza internetowe. Centra danych posiadają z reguły przynajmniej kilka niezależnych łączy internetowych, co minimalizuje ryzyko przerw w dostępie do danych. Przy czym są to zazwyczaj łącza o dużej przepustowości, co gwarantuje także dużą wydajność. Dzięki temu firmy korzystające z kolokacji mogą cieszyć się niezawodnym i efektywnym środowiskiem dla swoich serwerów.

2. Bezpieczeństwo danych i sprzętu

Profesjonalne centra danych zapewniają niezwykle wysoki poziom bezpieczeństwa fizycznego, na który składa się:

  • monitoring wideo
  • kontrola dostępu
  • zabezpieczenia przed niepożądanymi incydentami
Skalowalność i elastyczność kolokacji

Tym samym serwery i dane są chronione na wiele różnych sposobów. Oprócz tego można również skorzystać z innych zabezpieczeń, jakie oferują centra danych – na przykład replikacji, która pozwala przechowywać aktualne kopie danych firmy w wielu rozproszonych lokacjach.

3. Skalowalność i elastyczność kolokacji

Kolejną olbrzymią zaletą, jaką ma kolokacja, to możliwość elastycznej rozbudowy infrastruktury, bez konieczności inwestowania w budowę nowych serwerowni. Kiedy wzrasta zapotrzebowanie, można łatwo dodać kolejne serwery lub urządzenia pamięci masowej. Podobnie jest także w drugą stronę, kiedy przykładowo firma ogranicza swoje działanie, wtedy bez problemu można zmniejszyć wynajmowaną w data centrum przestrzeń.

4. Optymalizacja kosztów

Niezaprzeczalnie jednym z bardzo istotnych dla wielu firm argumentów przemawiających za kolokacją jest optymalizacja kosztów utrzymania infrastruktury IT. Kolokacja pozwala bowiem na zaoszczędzenie na opłatach związanych nie tylko z budową, ale i z funkcjonowaniem własnego centrum danych. Koszty wynikając z rachunków za zasilanie, chłodzenie i utrzymanie są rozłożone między większą liczbę podmiotów, co przekłada się na niższe wydatki dla poszczególnych przedsiębiorstw.

5. Specjalistyczne wsparcie techniczne

Ostatnim powodem, dla którego kolokacja jest rozwiązaniem korzystnym, to wsparcie profesjonalnego personelu technicznego. Centra danych posiadają zazwyczaj wykwalifikowaną kadrę pracowników i specjalistów, którzy w każdej chwili są gotowi udzielić fachowej pomocy w rozwiązywaniu problemów, zapewniając w razie potrzeby profesjonalne wsparcie techniczne. Co ważne, są to pracownicy usługodawcy, więc firma nie musi ponosić kosztów ich zatrudnienia.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *