Biznes

Ile kosztuje założenie i prowadzenie działalności?

koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Każdy człowiek, który zamierza założyć własną działalność zastanawia się nad kosztami takiej aktywności. Niektórzy mogą być przytłoczeni biurokratycznymi formalnościami i kosztami, wynikającymi z prowadzenia własnej firmy, ale jak jest naprawdę? 

Standardowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej to szerokie pojęcie. Najważniejszą informacją jest ta, że założenie firmy i wpis do rejestru jest całkowicie darmowy. Sprawy wyglądają inaczej w przypadku spółki handlowej. Musimy się liczyć z uzyskaniem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, którego koszt to 600 zł (500 zł kosztów sądowych i 100 zł za pierwszą publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym).
Koszty własnego przedsiębiorstwa są spowodowane w głównej mierze poprzez składki odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Pozytywem dla nowych właścicieli firm są ulgi początkowe, które obowiązują przez pierwsze dwa i pół roku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Dodatkowo składki ZUS możemy zakwalifikować do kosztów działalności, więc zmniejszają one podatek dochodowy. 
Kolejne koszty prowadzenia firmy wynikają z biurokratycznego porządku w dokumentach i comiesięcznych rozliczeń. Księgowość może generować wysokie koszty, ale można je też obniżyć korzystając z księgowości internetowej. 

Bieżące koszty prowadzenia firmy – nie zapominaj o nich

Kolejnymi kosztami, zależnymi od właściciela firmy są bieżące koszty prowadzenia firmy. Są to inwestycje, których podejmuje się przedsiębiorca w celu rozwoju firmy i osiągania zysków. Może to być zakup nowego sprzętu, licencji, wyposażenia i materiałów. 

Warto jeszcze wspomnieć o opłatach na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych, który zaczyna obowiązywać firmę, w przypadku, gdy zatrudnia on ponad 25 osób w pełnym wymiarze czasu i nie zatrudnia 6% pracowników niepełnosprawnych (wymóg wynika z właściwej ustawy). 

Jest jeszcze wiele innych opłat i podatków, które obowiązują właściciela działalności gospodarczej, o których należy pamiętać. Prowadzenie firmy wiąże się z kosztami i decyzja o rozpoczęciu działalności musi być dobrze przemyślana.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *