Ile kosztuje założenie firmy – jednoosobowej działalności gospodarczej vs spółki

Praca na czyjś rachunek to podstawa. Niewiele jest osób zdolnych do podjęcia ryzyka prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W pewnym momencie jednak, każdy zastanawia się – a co gdyby pójść na swoje? Wiąże się to oczywiście z pewnymi kosztami. Najważniejsze pytanie brzmi więc – ile kosztuje założenie firmy?
Najtańszym rozwiązaniem pod względem prowadzenie działalności gospodarczej, jest założenie firmy jednoosobowej lub spółki cywilnej. Obie formy działalności rejestruje się w CEiDG, i w zasadzie – założenie działalności w tej formie jest bezpłatne. W przypadku spółek handlowych, należy uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, który kosztuje 500 zł opłaty sądowej oraz 100 zł za pierwszy wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Koszty założenia działalności a koszty stałe prowadzenia
Jak widać, same koszty założenia działalności gospodarczej nie są zbyt wysokie. Nie należy jednak zapominać,że poza faktem samego powstania przedsiębiorstwa, istnieją jeszcze koszty utrzymania firmy. Należy do nich zaliczyć: podatki, składki na ZUS, ubezpieczenie zdrowotne czy składki na fundusz PFRON. Często koszty te skutecznie odstraszają przed założeniem własnej działalności.
Państwo jednak stara się wspomagać początkujących przedsiębiorców – składka na ZUS, na początkowym etapie najbardziej drenująca kieszeń, przez pierwsze dwa lata prowadzenia firmy może być obniżona, dzięki czemu płaci się połowę odgórnie ustalonej kwoty. Opłacania ZUS można również uniknąć w sytuacji, gdy prowadzimy działalność gospodarczą oraz jesteśmy zatrudnieni na umowie o pracę. W takim przypadku, przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia wyłącznie składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Podatki jako koszt prowadzenia działalności
Najważniejszą opłatą jest jednak podatek – to on przynosi zysk Państwa, to on jest najistotniejszy. Zależnie od formy rozliczania się z podatku, są różne jego typy.Tym jednak zazwyczaj przedsiębiorca się nie przejmuje – z reguły podatkiem obciążony jest jego klient (opłata za towar czy usługę uwzględnia już podatek, jaki należy opłacić).
Samo założenie firmy nie jest zbyt wysokim kosztem. Zamiast pytać, ile kosztuje założenie firmy, należy bardziej się skupić na pytaniu, ile kosztuje jej utrzymanie. Po odpowiedniej analizie i przeprowadzeniu bilansu, można zastanawiać się nad założeniem przedsiębiorstwa.